Castor és csincsilla rex nyuszik farmja

"Kis" Rex nyúltenyészet

Vemhesség: a nőstény 30napig /+-1,2nap/ vemhes.a vemhesség első kéthetében semmi jel nem látható rajta. A második héttől viszont nem csak az étvágya lesz nagyobb, hanem a viselkedése is megváltozik. Az anyai ösztön hatására agresszív lesz, kerüljük ilyenkor a hirtelen mozdulatokat, amikor benyúlunk a ketrecébe, mert ösztönből is rá ugrik a kezünkre és megkarmolhat esetleg meg is harap finoman. Ez a magatartás megszűnik az ellés után. Ha szép lassan és nyugodt mozdulattal nyulunk be hozzá elkerülhetjük a karmolást és az anya sem stresszeli magát fölöslegesen.Megfigyelhetjük még azt is, hogy szép lassan az anya gömbölyödni kezd, harmadik hét után már látható az is amint a kicsik mocorognak bent. Elkezdi a fészekkészítést is szénából vagy szalmából készíti, el az alapot majd a belsejéhez elkezdi kitépni a saját szőrét és ezzel béleli ki. Az ellés előtti napokban már lecsökken, az étvágya inkább csak csipeget, viszont a vízfelvétele fokozódik."lázas állapot"nak hívják. Az ellés után 1-2nappal ez megszűnik és újra megfelelő víz és étel fogyasztása lesz. Az ellés általában késő este vagy hajnalban történik, de előfordult már nálunk is a napközbeni ellés is. Az anya a gondosan elkészített fészekbe elli a kicsiket, a magzatburkot viszont elfogyasztja, mivel abban olyan anyagok vannak, ami segíti a tejtermelés. Elöfordul az is, hogy a magzatburokkal megeszi a kicsit is. Ha ez többszöri ellésnél is előfordul akkor az anya alkalmatlan a tenyésztésre és ki kell, selejtezni.a burok elfogyasztása utána rögtön tisztára nyalja, a kicsiket majd betakarja szőrrel.

Ahhoz, hogy az anyanyulunk egészséges utódokat hozzon a világra és fel is nevelje őket ahhoz nagyon fontos a tenyésztő odafigyelése is.

Vemhesség alatt az etetés is megváltozik, hiszen az anyának gazdagabb táplálékra van igénye. Ásványi anyag, vitamin mellett szüksége van még magasabb nyersrost és fehérje tartalmú táplálékra. Erre a célra használjuk a szoptató tápot, ami minden fontos és szükséges bel tartalommal készült ezzel kielégíti az anyáink igényét. Nem utolsó sorban a tejtermelést fokozza így a kicsik elegendő tejhez jutnak még akkor is, ha nagy létszámú a fészek. A vemhesség félidejétől, azaz a második héttől ki egészítjük az étrendet alma, répa vagy lédúsabb takarmánnyal is.a megfelelő táplálékkal és a bőséges folyadékkal elkerülhető a magzatfalás és a magzati elhullás is. Az ellést követő napon mi fészek ellenőrzést tartunk ennek célja nem a népesség számlálás, hanem az esetleges életképtelenül világra jött/magzati hullák/eltávolítása. Ez nagyon fontos! Mivel az egészséges kis nyuszikat az oszlásnak indult tetemek megfertőzik! Ezt az ellenőrzést úgy végezzük, hogy  ovatossan szétnyitjuk a tetejét és benézünk. A fészket semmiféle képen ne szedjük szét és ne is pakoljuk ki a kicsiket onnan. Az is előfordul, hogy az újszülött kitéved a fészekből ilyenkor is nyugodtan hozzá lehet nyúlni és visszatenni a fészekbe.

A fészekben a kicsik szorosan összebújnak, ezzel melegítik egymást. Másrészröl pedig így biztosítják be saját magukat arra, hogy a szoptatásnál sikeresen tudjanak enni. A szoptatás csak pár percig tart, ami alatt a kicsik a testsúlyuk max.25%-át is képesek felvenni a tejből ezért gyorsan híznak.

A kisnyulak teljesen csupaszon, süketen és vakon születnek, a szőrük ötödik naptól kezd nöni. Tizedik napon nyílik ki a szemük és a fülük is.12 napos korban már kezdik a fészekben a szénát kóstolgatni, de a fő táplálék még mindig a tej.20 napig a fészekben maradnak, összebújva csak utána merészkednek bátrabban ki. Ilyenkor kezdenek önállóbban élni és mindent megkostolni. Ezzel a szilárd étellel való ismerkedésük is elindul és egyre kevesebb tejet fogyasztanak. Az anya szépen lassan elapasztja a tejet.30-35 napos korban mi le szoktuk választani őket, ekkor az egész fészekaljnyi kicsit egy helyre tesszük át. Így együtt könnyebben megszokják az anya hiányát. 1-2 nap múlva már el is felejtik, bár egy kicsit félénkek maradnak, ha közelítünk feléjük. Kb. 2  hét elteltével amikor már látjuk,hogy  megszoktak minket  /vagyis ha benyúlunk a ketrecbe és nem riadtan bújnak a sarokba hanem végig elöl vannak a kezünknél /akkor létszámtól  függően  újra szét osszuk.P l:ha egy anyánknál 6 utód van akkor elsőre minden kicsi egy helyre kerül.Utánna  vagy  ketté osztjuk vagy 3részre.2-3 csoportban 90napos korig  maradnak, erre  azért  van szükség,  mert egyrészről  így minden  kicsi megfelelő  mennyiségű  ételhez  tud  jutni. Nincs tolongás az etető körül így biztosíthatjuk, hogy az esetleg kisebb testvér is tud nyugodtan enni. Másrészről pedig könnyebben ki tudjuk kerülni a verekedésből származó sebeket. Ezek a tépések, harapásokból származó sebek nem tűnnek el nyomtalanul, így a bundáján későbbiekben is látható lesz, ha jobban megnézzük. Az anyáról való leválasztás után súlyuk lassan növekszik egy 80nap körüli kisnyúl súlya a rex fajtánál csupán csak 1kg körüli.90 napos korban az egyesével tartás következik, hiszen ekkor már egyrészt túl nagyok a csoportos tartáshoz valamint hamarosan ivaréretté is válnak ennek is a következménye a verekedés. Egyedül tartásnál viszont elindul a gyorsabb fejlödése. Naponta akár 3dkgot is tudnak hízni,160 napos korban pedig a súlyuk már a 3,5kg-ot is elérik.

Leválasztástól a 160 napos korig az étrendjük széna, szalma, nevelő táp, szemestakarmány és víz. Gyakorlatilag ugyan az étrendjük a növendékeknek, mint a felnöteknek ők is ugyanúgy kapnak almát, répát is. A nevelő táp bel tartalma úgy lett összeállva,hogy megfeleljen a kisnyulak egészséges fejlödéséhez.A növekedésükhöz szükséges vitaminokat,ásványi anyagokat és nyersrostokat,fehérjéket  tartalmaz. A prémjüket a 160 nap alatt 3 váltják le a végleges prémje csak a háromszori vedlés után lesz. Igazán szép bundája csak a hideg beálltával lesz és ez csak a következő vedlésig, vagyis tavasz végéig tart. Utána újra levedlik és egy sokkal vékonyabb szálú nyári bundát növeszt.

Az anyákat kicsik leválasztása után pihenőre fogjuk. Az alomlétszámtól függően 1,5-2hét után rakjuk csak vissza a bakhoz pároztatásra. a pihenő alatt vitamint alkalmazunk, hogy a szerveztük regenerálódjon és feltöltődjön mire újra vemhes lesz.

Ivarérettség: A nyúl az ivarérettséget 4hónaposkor körül éri el. Ekkor a nőstény már érett petesejtet a bak pedig érett hímivarsejtek kezd termelni. Ekkor még nem célszerű pároztatni, hiszen nem tenyészérett. Ahhoz, hogy a tenyésztésben aktívan részt vegyen, ahhoz minimum 6hónaposnak kell, hogy legyen. Ekkora már el tudja viselni a vemhességgel járó változásokat, a szoptatást és a nevelést is. Mi csak 7hónapos korban kezdjük bevonni a tenyésztésbe a nyuszikat. 

Alom létszám: egy nőstény nyuszi átlag 5 kicsit hoz világra. Elöfordulhat 1-9ig bármennyi. Ha több anyával szeretne foglalkozni akkor jó ha, tudja, hogy mennyi helyre van szüksége.60 anyás tenyészetünkben 600 körüli szaporulat van folyamatosan! Ez nem csak hely, pénz, de idő igényes is. Aki bele szeretne még is vágni a tenyésztésbe még így is annak egy jó tanács: Csak annyi állatot tartson, amennyit elbír látni becsülettel. Minden élőlény így a nyuszi is tőlünk-emberektől függ, mindig szüksége van ránk!

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 14
Heti: 25
Havi: 309
Össz.: 283 835

Látogatottság növelés
Oldal: Vemhesség
Castor és csincsilla rex nyuszik farmja - © 2008 - 2024 - castorrexnyuszik.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »